blog - adana kiralık daire ,adana kiralık daireler,adana satılık daire,adana satılık daireler,adana emlakçı,adana,adana satılık,cukurova satılık,belediyeevleri satılık daire, satılık daire,satılık işyeri,adana emlakçı,huzuzevleri satılık daire,100 yıl satılık daire,huzurevleri kiralık daire,gürselpaşa kiralık daire,gürselpaşa satılık daire,seyhan satılık daireler

İçeriğe git

Ana menü:

blog

Sosyal medya sayfalarımız / Bzi takip edin
ADANA'DA KONUT SATIŞ RAKAMLARI EYLÜL 2018 AYINDA  YÜZDE 9.8 ORANINDA DÜŞTÜ... 2018 YILINDA  ADANA DURUM NE ?

.

   Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül 2018 dönemine ait konut satış verilerini açıkladı. Piyasada son iki ayda yaşanan  talep eksikliği rakamlara da yansıdı.

   Ağustos ayında Adana özelinde  satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15  gerilemişti  ,Eylül 2018 ayında  ise 2613 adet olarak gerçekleşen satış rakamına göre  daralma yüzde 9.8  oldu .
   Konu yılın 3. çeyreği  (Temmuz,Ağustos,Eylül 2018 ayları ) bazında  incelenirse, Adana ilinde 2018 yılı üçüncü çeyreğindeki 7271 adet konut satışı gerçekleştiği  görülmektedir.Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 bir daralmanın olduğu bu rakam ışığında ortaya çıkmıştır.

  Eylül'de Türkiye genelinde ise konut satışlarının düşüş oranı ise yüzde 9.2 olarak gerçekleşirken,illimiz özelinde konut satışlarındaki düşüş  oranı olan yüzde 9,8 lik azalma Türkiye geneli ortalaması ile parelellik göstermektedir.
  Adana özelinde İpotekli // Nakit ayrımında  konut satışlarındaki  durum nedir ?

İpotekli ayrımında ( konut kredisi kullanılarak ) Eylülde gerçekleşen rakamlar göre  ;

   Ülke genelinde Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi nedeniyle hem Türkiye genelinde hem de Adana özelinde  mortgage (konut kredesi) kullanılarak  yapılan konut satışlarında büyük bir gerileme söz konusudur.

    2018 yıı Eylül ayında Adana'da, 138 adedi ilk satış 154 adedi ikinci satış olmak üzere toplam 292 adet konut kredili olarak el değiştirmiştir.

  Türkiye  genelinde,br önceki yılın aynı ayına göre kredili konut satışlarındaki azalma yüzde 72 oranında gerçekleşirken Adana özelinde ise bu oran  yüzde 70 ler civarındadır.

    Kredili konut satışları  üçüncü çeyrekleri itibari ile irdelendiğinde ise  bir önceki yılın aynı dönemine göre bu yılın üçüncü çeyreğinde   ilimizde yüzde 50 oranında azalarak 1459 adet konut satışı olarak gerçekleşmiştir.

 Nakit ayrımında (peşin konut satışları )  Eylülde gerçekleşen rakamlara göre  ;

   Adana özelinde,Eylül 2018 ayında,1096 ilk satış 825 adedi ise ikinci el satış olmak üzere toplam 1921 adet larak gerçekleşmiştir.

   Nakit konut devirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre,yüzde 17 oranında artmıştır. Üçüncü çeyrekleri itibari ile incelendiğinde ise nakit alımların 2018 üçüncü çeyreğinde   yüzde 19 oranında arttığı görülmektedir.

  Alım kararı verenlerin büyük bir kısmı nakit alışverişe yönlendiği rahatlıkla söylenebilir.
  Adana özelinde  İlk satış // İkinci el satış ayrımında konut satışlarındaki durum nedir ?

İlk satış ayrımında gerçekleşen rakamlara göre ;

   Adana özelinde 2018 yılı  eylül ayında,1323 adet konut ilk satışa konu olmuştur.Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde  14 lük bir azalma söz konusudur.
2019 yıılın  üçüncü çeyreğinde ise toplamda 3598 konut ilk satış / devri gerçekleşirken,bir önceki yılın aynı dönemine göre ise azalma oranı 2018 yılı üçüncü çeyreği için yüzde 5 ler mertebesindedir.

İkinci el satış ayrımında gerçekleşen rakamlara göre  ;

    Adana özelinde 2018 yılı  eylül ayında,1290  adet konut ikinci ve daha fazla kez satışa konu olmuştur.Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 lik bir azalma söz konusudur.

   Yılın üçüncü ceyreğinde ise toplamda 3598 konut ikinci ve daha fazla  satış / devri gerçekleşirken,bir önceki yılın aynı dönemine göre ise azalma oranı yüzde 5 ler mertebesindedir.
TUİK verilerine göre Adana özelinde  İlçeler ayrımında konut satışlarındaki durum nedir ?

   Adana'da eylül 2018 de satışa konu olan toplam 2613 konutun,
121 adedi Ceyhan'da
712 adedi Sarıçam'da
651 Adedi Seyhan'da
194 Adedi Yüreğir'de
625 adedi Çukurova'da
310 Adedi ise diğer ilçelerde satılmıştır

  Konu bir önceki yılın aynı ayı ayı ile karşılaştırıllarak değerlendirldiğinde ,

Cyhan'da yüzde 29 luk bir düşüş,seyhan'da yüzde 13 lük bir düşüş,Yüreğir'de yüzde 34 artış.Çukurova ilçesinde ise yüzde 30 luk bir azalma  olduğu görülmektedir.sarıçam ilçesi için ise bir önceki yıla ait veri olmadığında durum bilinmemektedir.

İlçeler ayrımında,yılın üçüncü ceyrekleri itibariyle karşılaştırma yapıldığında,bu yılın üçüncü çeyreğinde,Ceyhan'da yüzde 19 luk daralma,Seyhan'da yüzde 16 lık daralma,Yüreğir'de yüzde 33 lük artış,Çukurova'da ise yüzde 14 lük daralma olduğu görülmektedir.
  Tüm bu veriler ışığında Adana il konut satışlarının  ülkemiz ekonomik konjektüründe yaşananlardan etkilenmemesi mümkün değildir.Her ne kadar aylık daralma oranları anlamlı olsada satış rakamları yılın üçüncü çeyreğinde ülkemiz genelinde yaşanan döviz kuru oynaklıkları ve enflasyonda meydana gelen artışa rağmen  piyasanın dirençli olduğunu ,dönemsel olarak büyük ve anlamlı bir kayıpdan söz edilemesinin aşırı bir yorum olarak değerlendirilmesi gerektiği söylenebilir.

   Sonuç olarak , bu yılın ilk dokuz ayında il genelinde gerçekleşen 22866 adetlik konut satış rakamı,geçen yılın yalınızca yüzde 1,2 altındadır.2017 yılı ile aynı düzeydir.Yılın son son çeyreğindeki gelişmeler piyasanın geleceği için önümüzdeki günler için belirleyici olacaktır.

ALAY GAYRİMENKUL VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
 
Copyright 2016. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön